Przejdź do głównej zawartości

Sylwetka twórcza i dzieła Władysława Hasiora.

Zacznijmy od tego kim był Hasior. Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 roku w Nowym Sączu, zmarł w wieku 71 lat w Krakowie. Był polskim artysta, rzeźbiarzem, malarzem i scenografem.
Na początku swojej przygody uczył się w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, później studiował na Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie. Na sam koniec nauki dostał stypendium francuskiego Ministra Kultury i studiował w Paryżu. Jego lata nauki nie poszły na marne. Od 1957 roku zaczął wystawiać indywidualnie swoje dzieła a także brał udział w wystawach zbiorowych w miastach takich jak: Paryż, Rzym, Sztokholm, Oslo, Montevideo, São Paulo, Helsinki, Wiedeń, Wenecja, Kopenhaga, Bruksela, Moskwa.
Jego twórczość moim zdaniem jest bardzo kontrowersyjna. Nawiązuje ona do stylu nowoczesnego(Surrealizm, rzeźba abstrakcyjna, nowy realizm) oraz do tradycyjnego rzemiosła.
Galeria Władysława Hasiora znajduje się w budynku starej Leżakowni w Zakopanem i  posiada około 150 prac artysty.  Wraz z cała klasa 1a i 1c odwiedziliśmy je i oto relacja fotograficzna:

Każdy może inaczej interpretować jego sztukę. Można ponieść się wyobraźni i zacząć tworzyć nowe interpretacje albo probowac wszystko odczytać dokładnie i myśleć co chciał nam nią przekazać. Cała jego wystawa była określana jako „kiczowata” moim zdaniem jest niezwykle poruszająca, emocjonalna i budzi kontrowersje. Jest ona nasycona niepokojem i katastrofizmem (jakby artysta miał coś nie po kolei w głowie). Jest to także jakby pomieszanie sacrum* i profanum* oraz takiego odniesienia do obecnej tam kultury.












*Sacrum (łac.) – sfera świętości. Wokół niej koncentrują się wierzenia i obrzędy, praktyki religijne. Właściwość (stała bądź ulotna), która przysługuje niektórym przedmiotom (narzędzia kultu religijnego – naczynia, święte księgi, szaty), istotom (król, kapłan), przestrzeniom (świątynia, wzniesienie), okresom (niedziela, czas postu, Wielkanoc itp.). Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty; miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość lub ją utracić. (Wikipedia)

 *profanum– przestrzeń przeznaczona dla niewtajemniczonych (profanów). (Wikipedia)


Aleksandra Chermanowska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzieła Marcela Duchampa

KIM BYŁ MARCEL DUCHAMP? Marcel Duchamp, a właściwie Henri-Robert-Marcel Duchamp (ur. 28 lipca 1887 w Blainville-Crevon, zm. 2 października 1968 w Neuilly-sur-Seine) był francuskim malarzem i szachistą. Marcel Duchamp pochodził z rodziny artystów: był bratem rzeźbiarza Raymonda Duchamp-Villona malarza fowisty, rysownika i grawera Jacques’a Villona i malarki Suzanne Duchamp. Po raz pierwszy wystawiał swoje dzieła w 1909 na Salonie Niezależnych i Salonie Jesiennym w Paryżu. Początkowo obracał się w kręgu fowistów, nawiązywał też do Cézanne’a, symbolizmu i kubizmu. Od połowy lat 30. współpracował z surrealistami, uczestnicząc w ich wystawach. W 1942, podczas okupacji Paryża przez Niemców, osiadł na stałe w Nowym Jorku, a trzynaście lat później otrzymał amerykańskie obywatelstwo. TWÓRCZOŚĆ DUCHAMPA Wczesne prace Duchampa były głównie postimpresjonistyczne. Eksperymentował z klasycznymi technikami oraz tematami takimi jak kubizm oraz fowizm. Zapytany kiedyś o inspiracje, któr

Sztuka ludowa. Na szkle malowane- Ewelina Pęksowa

Ewelina urodziła się 18 października 1928 r. w Zakopanem w góralskiej rodzinie. Jej ojciec Stanisław Zubek był sławnym producentem nart tzw. „zubków”. W 1939 roku ukończyła zakopiańskie gimnazjum „Szarotka”. Jeszcze przed wojną poznała swojego przyszłego męża, starszego od niej o 9 lat Władysława Pęksowa. W czasie okupacji działał w konspiracji i ukrywał się w Krakowie. W 1944 r. pobrali się pod fałszywym nazwiskiem Wojdyna. Po wojnie wrócili do Zakopanego. W tym czasie Ewelina pomagała ojcu w produkcji nart, szyła swetry i czapki dla narciarzy czy zajmowała się ogrodem. W 1964 r. zaczęła się jej historia ze sztuką. Zaczęła od rzeźbienia w drewnie. Tworzyła ikony. Zawsze zostawiała słoje, bo według niej nadawały obrazowi swój wyraz. Dwa lata później przeszła na malowanie na szkle. Jej sztuka zyskała wielką sławę w kraju i za granicą, a oryginalny styl malowania wyróżnia ją zdecydowanie spośród innych malarzy ludowych. Od 1973 r. brała udział w kilkudzies

Obrazy Pieta Mondriana

Piet Mondrian urodził się w 1872 w Holandii. Przez jakiś czas był nauczycielem rysunku, jednak to mu nie wystarczało. Postanowił opuścić dom rodzinny i udać się do Amsterdamu, gdzie zapisał się na Akademię Sztuk Pięknych (Rijksakademie). W pierwszym okresie swojej tw órczości Mondrian malował przede wszystkim pejzaże. Jednym z najważniejszych motywów znajdujących się na jego pracach było drzewo.  Piet Mondrian, Czerwone drzewo, olej na pł ótnie, źródło: Gemeentemuseum Na powyższym obrazie od razu rzuca nam się w oczy zestawienie kolorów. Połączenie żywych barw drzewa z posępnymi tła pasuje tu do siebie. Wszystko oddziałuje jako całość. Ważnym i przełomowym momentem w życiu Pieta Mondriana było zamieszkanie w Paryżu. Malarz związał się tam z ruchem kubistycznym, który mocno wpłynął na jego sztukę. Odnalazł nowe   źródło inspiracji - miasto, plakaty, ulice sprowadzane do najprostszych form. Na obrazie "Still Life with Gingerpot I" dos