Przejdź do głównej zawartości

Sylwetka twórcza i dzieła Francisa Bacona



Francis Bacon
Był to brytyjski malarz urodzony w Irlandii 28 października 1909r.
Gdy miał 16 lat został wyrzucony z domu przez ojca i podróżował do Europie. W 1927r. mając 18 lat trafił do paryskiej galerii na wystawę sztuki Picassa i tu zaczęła się jego przygoda z malarstwem. Bacon był homoseksualistą i związał się z Georgem Dyerem, którego jak twierdzi poznał, gdy ten włamywał się do jego domu. Już w 1998 roku powstał film biograficzny „Love is the Devil- Szkic do portretu Francisa Bacona” ukazujący życie artysty.

Był on zwolennikiem ekspresjonalizmu. Początkowo tworzył dzieła surrealistyczne i kubistyczne, jednak potem wykształcił swój własny styl. Nie można zapomnieć, że był przedstawicielem malarstwa figuratywnego. Tematem przewodnim jego dzieł był człowiek samotny, wyobcowany. W jego dziełach przewijał się często dramatyzm, ale również deformacja postaci, czy intensywne barwy. W swoich pracach podejmował nawet tematykę religijną, a przede wszystkim motyw ukrzyżowania. Jednak prawdziwą inspiracją były prace Rembrandta czy Velazqueza. Przyjrzyjmy się niektórym z jego dzieł…




Studium Glowy Luciena Freuda
Jak dotąd jeden z najdroższych obrazów na świecie, który został sprzedany za ponad 142 mln dolarów (450 mln złotych) na nowojorskiej aukcji! Warto również dodać, że obraz swoją ceną przebił dobrze nam znany obraz „Krzyk” Edwarda Muncha, który został sprzedany za około 120 mln dolarów.   


Studium głowy Luciena Freuda, 1969



Portret przedstawia przyjaciela artysty, a zarazem rywala- Luciena Freuda. Malując ten obraz skupiał się na zrobionych wcześniej fotografiach.







Trzy studia postaci na podstawie tematu ukrzyzowania

Obraz był przełomem w karierze Francisa Bacona. Tryptyk ten zawierający wiele elementów figuratywnych, stał się znakiem charakterystycznym artysty.




Trzy studia postaci na podstawie tematu ukrzyżowania, 1944




Studium ludzkiego ciala

Po samobójstwie kochanka Georga Dyera, Bacon skupił się na autoportretach i stworzył między innymi „ Studium ludzkiego ciała”, „Ciało w Ruchu”
 


                                                       Studium ludzkiego ciała, 1965









                                                                   Autoportret, 1970




Francis Bacon- wybitnym malarzem
Myślę, że obrazy Bacona są jego pewną indywidualnością, skupiającą się na ludzkich emocjach. Twórca operuje ciepłymi i zimnymi barwami nie bez powodu, podkreśla on nimi ważność emocji i ludzkiej egzystencji. Malarz kontrowersyjny, ale zarazem wyjątkowy. Jako jeden z niewielu ukazywał wątki homoerotyczne. Pod koniec lat 50. Zmienił on motyw twórczy skupiając się na portretach. Malował głównie wzorując się na fotografiach, aby uniknąć stresujących sytuacji z modelem. Jak powiedział w jednym z wywiadów: „ Wolę okaleczać ich w samotności, dzięki czemu mogę- jak sądzę- jaśniej zapisać fakt ich istnienia”

"Chciałbym, żeby moje obrazy wyglądały tak, jakby otarła się o nie istota ludzka,
[...]pozostawiając ślad [swojej] obecności
i pamięć minionych zdarzeń tak,
jak ślimak pozostawia za sobą śluz".
Francis Bacon 




Julia Guziel                                                      



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzieła Marcela Duchampa

KIM BYŁ MARCEL DUCHAMP? Marcel Duchamp, a właściwie Henri-Robert-Marcel Duchamp (ur. 28 lipca 1887 w Blainville-Crevon, zm. 2 października 1968 w Neuilly-sur-Seine) był francuskim malarzem i szachistą. Marcel Duchamp pochodził z rodziny artystów: był bratem rzeźbiarza Raymonda Duchamp-Villona malarza fowisty, rysownika i grawera Jacques’a Villona i malarki Suzanne Duchamp. Po raz pierwszy wystawiał swoje dzieła w 1909 na Salonie Niezależnych i Salonie Jesiennym w Paryżu. Początkowo obracał się w kręgu fowistów, nawiązywał też do Cézanne’a, symbolizmu i kubizmu. Od połowy lat 30. współpracował z surrealistami, uczestnicząc w ich wystawach. W 1942, podczas okupacji Paryża przez Niemców, osiadł na stałe w Nowym Jorku, a trzynaście lat później otrzymał amerykańskie obywatelstwo. TWÓRCZOŚĆ DUCHAMPA Wczesne prace Duchampa były głównie postimpresjonistyczne. Eksperymentował z klasycznymi technikami oraz tematami takimi jak kubizm oraz fowizm. Zapytany kiedyś o inspiracje, któr

Sztuka ludowa. Na szkle malowane- Ewelina Pęksowa

Ewelina urodziła się 18 października 1928 r. w Zakopanem w góralskiej rodzinie. Jej ojciec Stanisław Zubek był sławnym producentem nart tzw. „zubków”. W 1939 roku ukończyła zakopiańskie gimnazjum „Szarotka”. Jeszcze przed wojną poznała swojego przyszłego męża, starszego od niej o 9 lat Władysława Pęksowa. W czasie okupacji działał w konspiracji i ukrywał się w Krakowie. W 1944 r. pobrali się pod fałszywym nazwiskiem Wojdyna. Po wojnie wrócili do Zakopanego. W tym czasie Ewelina pomagała ojcu w produkcji nart, szyła swetry i czapki dla narciarzy czy zajmowała się ogrodem. W 1964 r. zaczęła się jej historia ze sztuką. Zaczęła od rzeźbienia w drewnie. Tworzyła ikony. Zawsze zostawiała słoje, bo według niej nadawały obrazowi swój wyraz. Dwa lata później przeszła na malowanie na szkle. Jej sztuka zyskała wielką sławę w kraju i za granicą, a oryginalny styl malowania wyróżnia ją zdecydowanie spośród innych malarzy ludowych. Od 1973 r. brała udział w kilkudzies

Obrazy Pieta Mondriana

Piet Mondrian urodził się w 1872 w Holandii. Przez jakiś czas był nauczycielem rysunku, jednak to mu nie wystarczało. Postanowił opuścić dom rodzinny i udać się do Amsterdamu, gdzie zapisał się na Akademię Sztuk Pięknych (Rijksakademie). W pierwszym okresie swojej tw órczości Mondrian malował przede wszystkim pejzaże. Jednym z najważniejszych motywów znajdujących się na jego pracach było drzewo.  Piet Mondrian, Czerwone drzewo, olej na pł ótnie, źródło: Gemeentemuseum Na powyższym obrazie od razu rzuca nam się w oczy zestawienie kolorów. Połączenie żywych barw drzewa z posępnymi tła pasuje tu do siebie. Wszystko oddziałuje jako całość. Ważnym i przełomowym momentem w życiu Pieta Mondriana było zamieszkanie w Paryżu. Malarz związał się tam z ruchem kubistycznym, który mocno wpłynął na jego sztukę. Odnalazł nowe   źródło inspiracji - miasto, plakaty, ulice sprowadzane do najprostszych form. Na obrazie "Still Life with Gingerpot I" dos